Детското хранене много често е предизвикателство за родителите, като статистиката показва, че между 20% и 50%* от здравите деца и от 70% до 89%** от децата със здравословни проблеми се сблъскват с такива трудности.
Ако вашето дете не страда от здравословни проблеми, които да влияят на храненето му, но проявява липса на интерес и спокойствие по време на хранене, тази статия предоставя стратегии, фокусирани върху събуждането на интереса и поддържането на концентрацията по време на този важен процес.
Храненето се превръща в кошмар, пробвайте това:
🧑🏼🍳 Дайте му отговорна задача.
Децата обичат да бъдат ангажирани с важни неща. Те искат да демонстрират своята индивидуалност и да правят нещата сами.
Включете детето си в приготвянето на вечерята като му дадете да слага зеленчуци в тенджерата, позволете му да слага подправки или да измерва брашно на кухненската везна.
Помолете го да сложи покривката, а защо не и да сервира приборите, своите или на възрастните.
Много добър вариант е да преместите детските съдове за хранене на нисък, удобен за детето шкаф и то само да може да изважда и сервира посудата си.
Ще се изненадате колко щастливи, развълнувани и заинтригувани могат да станат след това децата. По този начин те ще са по-склонни да седнат и да се хранят, заедно с всички останали.
Моят син например, винаги когато приготвяме нещо заедно пита баща си дали му е харесала храната. Не спира да казва “ Ммм , че вкусно” и да е горд от добре свършената работа.
😌 Осигурете комфорт.
Много често, проблемите с отказ от хранене и разсейване могат да се дължат на неподходящ стол за хранене. Когато крачетата нямат опора или тя е много ниско, коремните мускули се активират и това пречи на апетита. Важно е ъгълът между колената и корема да бъде не повече от 90 градуса. Най-правилно е да следвайте правилото 90-90-90 (фиг. 1)
Понякога се оказва пък, че масата е прекалено висока и на детето му е неудобно да се храни. Децата избягват дискомфорта и колкото и да са гладни, те няма да искат да се хранят, ако нещо друго им пречи да го правят с лекота.
(Фиг.1)
(Фиг.2)
🥣 Използвайте интересни съдове за хранене.
Звучи като нещо много елементарно, но наистина работи.
Осигурете на детето си атрактивни съдове за хранене. Нека те бъдат с интересна форма или цвят, а защо не и приборите да бъдат с дръжки на животни или колички.
Децата възприемат най-лесно чрез играта и именно чрез нея, те могат да усвоят умението на самостоятелното хранене.
🗣️ Общувайте.
Малките разговори по време на хранене, могат да създават чувство за уют в семейството. Не става въпрос за задълбочени разговори, никое дете не обича такива, а за нещо съвсем простичко. Попитайте детето си каква е била най-забавната игра, която са играли днес в градината/яслата. Попитайте го дали са правили грандиозни бели с приятелите. Друг вариант е да разглеждате книжка или да говорите за любим герой.
Приемайте всичко на игра и ще видите как детето само ще води разговорите и ще очаква тези моменти с нетърпение.
Надяваме се нашите изпитани стратегии да помогнат на вас и на вашия малчуган и храненето от мъчение да се превърне в забавление.
Приятно хапване!
Ако имате съмнение, че проблемите свързани с храненето са в следствие на здравословен проблем, моля обърнете се към лекуващият ви лекар или към специалист по детско хранене.
Статията има информативен характер и не е медицински съвет!
* Jacobi C, Agras WS, Bryson S, Hammer LD. Behavioral validation, precursors, and concomitants of picky eating in childhood. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry 2003;42:76-84
** Sullivan PB, Lambert B, Rose M, et al. Prevalence and severity of feeding and nutritional problems in children with neurological impairment: Oxford Feeding Study. Dev Med Child Neurol 2000;42:674-80
Полезна статия! При нас в действителност се оказа, че проблема е от неправилната позиция на детето по време на хранене.
Ванеса Янкова на