Бибероните, предимства и недостатъци при използването им. Препоръки кога и как да откажем бебето от тях?

Бибероните, предимства и недостатъци при използването им. Препоръки кога и как да откажем бебето от тях?

Бибероните, предимства и недостатъци при използването им. Препоръки кога и как да откажем бебето от тях?

Нещата, около които се върти всичко, когато се появи бебето са - нахранено ли е, защо не спи, какъв цвят е акото и не на последно място - да му дам ли биберон?

Ще се опитаме съвсем накратко да хвърлим светлина върху един от есенциалните въпроси, а именно да дам или да не дам биберон, какви са плюсовете и минусите при използването му и накрая - а сега как да отуча детето от него.

Бебето има естествен рефлекс за смучене още преди да се роди и дори има ехографски снимки, на които се вижда как бебето в майчината утроба си смуче пръста. Тогава, не би трябвало да ни учудва, че бебетата се успокояват най-лесно с биберон и практика за използване им има още от 1600 година.

Както всяко нещо, и употребата на биберон си има плюсове и минуси, а ето и най-важните от тях:

 

Предимствата:

 ✅ Облекчава дискомфорта при никнещи зъби;

 ✅ Служи като упокояващо средство при стресови ситуации - преглед при лекар, ваксинация, взимане на кръв;

 ✅ Подпомага заспиването;

 ✅ Помага по време на пътуване - против повръщане при пътуване с кола и против заглъхване и пищене на ушите при самолетни полети;

 ✅ Използването на биберон намалява риска от синдром на внезапната детска смърт (SIDS)*;

 ✅ Бибероните са по-добрият вариант пред смучене на пръст;

 

Недостатъци:

 ❌ Създаване на навик, който може да бъде труден за премахване;

 ❌  Изпускането на биберона по време на сън, може да доведе да събуждания съпроводени с плач, докато бебето не получи биберона обратно;

 ❌ Биберонът може да увеличи риска от ушни инфекции;

 ❌ Биберонът може да окаже отрицателно въздействие на захапката и зъбите на детето, ако тя се използва прекалено дълго време;

 

Ако сте решили да предложите биберон на своето дете, споделяме и някои препоръки за безопасната им употреба.

👍🏼 Бебетата могат да използват биберон от раждането, стига да не пречи
на храненето. Ако кърмите, Американската академия по педиатрия и
Mayoclinic, предлагат да изчакате с въвеждането на залъгалка, докато
бебето ви не започне да суче добре. 

👍🏼 Старайте се да избирате биберони, които са направени от една част. Това може да предпази детето ви от евентуален риск от задавяне.

👍🏼 За безопасност се препоръчва също и пластмасовата част около биберона да е твърда, да има вентилационни отвори и да е с
размери най-малко 4 см. ,  т.е.  достатъчно голяма, за да не премине изцяло в
устата.

 👍🏼 Старайте се да почиствате бибероните правилно и често. Това е от изключителна важност когато става въпрос за малко бебе под 6 месеца. По повърхността на биберона се натрупват микроби и бактерии, с които малкото бебе ще се справи по-трудно.

 👍🏼 Сменяйте бибероните както е препоръчано от съответния производител. Това ви гарантира, че няма да настъпят нарушения в целостта на материала, от който са направени.

 

Не "почиствайте" залъгалка като я облизвате или поставяте в устата си.

 👎🏼 Не потапяйте бибероните в мед;

 👎🏼 Ако вашето бебе отказва биберон, не го насилвайте. Нека изборът бъде негов.

 👎🏼 Не давайте биберон на бебето когато е гладно с цел разсейване от глада. Това може да създаде грешна асоциация при детето и да доведе до нарушения в храненето.

Не връзвайте залъгалка около врата на бебето или към креватчето.
По-безопасно е да прикрепите биберона към бебешките дрехи с клипс, които няма мъниста на него и е възможно най-обикновен.

 

Кога и как да кажем “чао” на бибероните?

Въпреки безспорните удобства от използването на биберон, дългата му употреба може да нанесе вреди на детските зъби, небцето и захапка. Според American Dental Association, риска от това се увеличава, ако детето използва биберон или си смуче пръста, след навършване на 2-годишна възраст. Затова, ние като родители, трябва да се намесим и да помогнем на  детето си да се откаже от този така любим навик, възможно най-лесно.

А ето и няколко препоръки за това:

 💡  Намалете постепенно използването на биберон - ако вашето дете използва биберон постоянно, може първоначално да опитате да го предлагате само при заспиване. След това сведете употребата му само при нощните заспивания и накрая се опитайте след заспиване да махнете биберона от устата на детето.

 💡 Заменете биберона с нещо ново - преди да премахнете биберона от ежедневието на вашето дете се опитайте успоредно с това да въведете ново любимо средство за успокоение. Това може да е нова играчка, или игра. Нов ритуал преди заспиване или майчина милувка. След това премахнете биберона и останете само с новото “средство” за успокоение. СЪВЕТ - ако решите да замените биберона с нова играчка, убедете се, че има от къде да се сдобиете с нова такава, при евентуална загуба. 

 💡 Променете начина на заспиване в периода на отказване на биберона - отказването от биберона трае около 7 - 10 дни. Доста болезнени 10 дни, но все пак минават. За да помогнете на детето, а и на вас самите през този период променете начина на заспиване. Един път излезте на разходка за обедния сън. Това ще накара детето, да забрави за биберона и ще се унесе в сладка дрямка. Следващия път планувайте заспиването да бъде в кола, ако това ще помогне на вашето дете. Трети вариант е да преспите детето си на ръце, ако то позволи. 

Бъдете спокойни, че ако сменяте начина на заспиване това няма да създаде нов “грешен” начин на заспиване, а само ще помогне да преминете по-леко през този труден за цялото семейство период. 

💡 Друг вариант, предпочитан от родителите е биберонът да се премахне от раз. Този метод е по-удачният, при някои деца.

 

Няма правило, по което да отглеждаме децата си, важно е ние родителите да се водим по тяхните нужди. Но все пак според Colgate, оптималната възраст  за “отбиване” от биберона е 1 година, а максимума  3-годишна възраст. 

Ако срещате трудности с премахването на този навик, моля свържете се с педиатъра на вашето дете или със стоматолог.

⚠️ Статията има изцяло информативна насоченост. Тя не е медицински съвет.

Статията е разработена с участието на д-р Вера Давидова - стоматолог ( https://www.davidovadental.com/ ).

 

Източници:

  1. *https://www.nationwidechildrens.org/family-resources-education/family-resources-library/pacifiers-may-protect-against-sids#:~:text=A%20pacifier%20also%20keeps%20the,can%20help%20protect%20against%20SIDS.
  2. https://www.colgate.com/en-us
  3. https://www.mayoclinic.org/
  4. https://www.davidovadental.com/

Коментари:

  • “Не “почиствайте” залъгалка като я облизвате или поставяте в устата си.”

    хахах :)

    Дарина на

  • Много полезна статия!
    В период на отказване на биберона сме и със сигурност ще приложа дадените съвети. Благодаря!

    Добринка на

Оставете коментар:

* задължително

Коментарът Ви ще бъде публикуван след преглеждане.